BALIKTA ADANA MARKASI: ÇAPA

BALIKTA ADANA MARKASI: ÇAPA

Havalar serinlemeye başlayınca, balık yeme isteğimizde arttı. Kent içinde yükselen kömür ateşindeki kebap kokuları, baraj sahil şeridine gidildikçe yerini balık kokularına bırakıyor.

Bugün size Adana'nın ilk balık lokantalarından biri olan Çapa Balıktan bahsedeceğim. Muhteşem konumu, manzarası, işletmesi, günlük taze balıkları ve rahat otoparkı ile Adana'nın en iyilerinden biri olan bu balık restoranında uzun bir aradan sonra tekrar gidişimde gördüklerim, gerçekten de tam bir markaya yakışacak kalitedeydi. Rezervasyonumuz daha önce yapılmıştı. Haftanın en zayıf günü olarak tabir ettiğimiz günde bile Çapa dolu doluydu. Lokantanın girişinde seçtiğimiz mezeler birer birer masamıza geldi. Çiroz, soslu hamsi, lakerda ve diğer mezelerin yanında roka ve mevsim salatası, ara sıcaklarda karides güveç beraberinde kalamar sosu eksiksiz, kıvamında ve lezzetliydi. Kalamarın tadı ve kaltesi kızım Sesilden tam not aldı. Balık lokantaları son yıllarda hızla artarken, Çapa örnek alınmalıdır bence.

Ana yemeğimiz kiremitte gelen balık adeta lokumdu. Abartmıyorum lokumdan daha lezzetliydi.  Kiremit ile balık arasında sıralanmış, dilimlenmiş patates ve soğan yanına tane karabiber ile çok güzel bir kombinasyondu. Balık sonrası tercihimizi meyveden değil tatlıdan yana kullandık. Mükemmel kıvamıyla irmik tatlımız gerçekten enfesti. Adana gastronomisine olan katkılarından dolayı Çapa büyük bir teşekkürü gerçekten hakediyor.